Кейинги йилларда пойтахтимизда бўлаётган бунёдкорлик ва янгиланишлар халқимиз, турли давлатлардан келган меҳмонлар томонидан эътироф этилмоқда.
Лекин Тошкент шаҳрида автомобил йўлларида рўй бераётган айрим ўзгаришлар аҳоли вакиллари, мутахассис ва экспертларнинг турли фикр-мулоҳазалари, эътирозларини келтириб чиқармоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар ҳокимининг 2025 йил 20 майдаги 367-14-0-Q/25-сон, шунингдек, 2025 йил 21 июлдаги 530-14-0-Q/25-сон қарорларига мувофиқ, Тошкент шаҳрида кўча ва йўллар бўйлаб темир панжараларни ўрнатиш учун жами 8,4 млрд маблағ ажратиш кўзда тутилгани, шу асосда амалга оширилаётган ишлар алоҳида муҳокамаларга сабаб бўлди.
Эски амалиётга қайтилиб, пойтахт кўчаларида янги панжаралар ўрнатилгани, кейин олиб ташлангани кенг жамоатчиликда, жумладан, Халқ демократик партияси электорати орасида ҳақли эътирозлар, қатор муҳим саволларни келтириб чиқарди.
Юқоридагиларга асосан Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракцияси аъзоси Анвархон Темиров Тошкент шаҳар ҳокими Ш.Б.Умурзоқовга депутатлик сўрови юборди.
Унда жамоатчилик ва партия электоратини безовта қилаётган саволлар кўтарилган:
- Тошкент шаҳри кўча ва йўлларида йўналишларни ажратувчи темир панжаралар ўрнатилиши ҳаракат хавфсизлигини таъминлашга, пиёдалар билан боғлиқ йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олишга хизмат қилиши қандай асосланган?
- Темир панжаралар ва бошқа тўсиқлар ўрнатиш масаласида экспертлар билан маслаҳатлашувлар ўтказилганми, уларнинг фикрлари олинганми? Бу борада илмий асосланган ва таҳлилий маълумотлар мавжудми?
- Нима сабабдан яна бошқатдан кўплаб давлат маблағлари сарфланиб, пиёдалар ва йўловчиларга хавф туғдириши тан олинган амалиётга – йўналишларни ажратувчи темир панжараларни ўрнатишга қайтилмоқда?
- Аҳоли зич жойлашган ва кўп ҳаракатланадиган кўчаларда пиёдалар осон ва тез кесиб ўтишини таъминлаш, пиёдалар ўтиш жойларини ташкил этиш бўйича қандай ишлар амалга оширилмоқда?
- Ҳозир ўрнатилаётган панжара тўсиқлар қайси норматив-ҳуқуқий асос ва стандартлар бўйича лойиҳаланган ва амалга оширилмоқда? Бу каби темир панжараларни ўрнатиш йўлларда пиёдалар ва йўловчилар хавфсизлигини кафолатлайдими?
Депутатлик сўровида “Парламент назорати тўғрисида”ги Қонуннинг 15-моддасига мувофиқ, юзага келган саволларга жавоб берган ҳолда, ушбу долзарб ижтимоий масала бўйича асослантирилган тушунтириш бериш ёки нуқтаи назарни баён этиш сўралган.

Инновации и нововведения, происходящие в столице в последние годы, получили признание как со стороны населения, так и гостей из разных стран. Однако некоторые изменения на автомобильных дорогах Ташкента вызывают различные мнения и возражения со стороны представителей населения, специалистов и экспертов.
В частности, в соответствии с постановлениями хокима города Ташкента № 367-14-0-Q/25 от 20 мая 2025 года, а также № 530-14-0-Q/25 от 21 июля 2025 года, предусмотрено выделение в общей сложности 8,4 млрд сумов на установку металлических ограждений вдоль улиц и дорог города Ташкента, что и стало предметом отдельных общественных дискуссий.
Возврат к прежней практике — установке новых решёток на столичных улицах, которые ранее уже демонтировались, — вызвал обоснованные протесты и ряд важных вопросов у широкой общественности, в том числе среди электората Народно-демократической партии Узбекистана.
На основании вышеизложенного член фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса Анвархон Темиров направил депутатский запрос хокиму города Ташкента Ш. Б. Умурзакову.
В запросе подняты вопросы, вызывающие обеспокоенность общественности и электората партии:
- Каким образом обосновано, что установка металлических ограждений, разделяющих направления движения на улицах и дорогах города Ташкента, будет способствовать обеспечению безопасности дорожного движения и предотвращению дорожно-транспортных происшествий с участием пешеходов?
- Проводились ли консультации с экспертами по вопросу установки металлических ограждений и иных ограничительных конструкций, были ли получены их заключения? Имеются ли научно обоснованные и аналитические материалы по данному вопросу?
- Почему значительные государственные средства вновь тратятся на практику установки разделительных металлических ограждений, ранее признанную создающей риски для пешеходов и пассажиров?
- Какие работы проводятся по обеспечению удобного и быстрого перехода дорог пешеходами, а также по организации пешеходных переходов на улицах с высокой плотностью населения и интенсивным движением?
- На основании каких нормативно-правовых актов и стандартов проектируются и устанавливаются текущие ограждающие конструкции? Гарантирует ли установка таких металлических ограждений безопасность пешеходов и пассажиров на дорогах?
В депутатском запросе, в соответствии со статьей 15 Закона «О парламентском контроле», запрошено предоставить обоснованное разъяснение либо изложить позицию по данному актуальному социальному вопросу с ответами на все поставленные пункты.